Prva tožba kolektivne organizacije zoper ponudnika generativnih AI sistemov
GEMA je kot prva evropska kolektivna organizacija vložila tožbo proti družbi OpenAI zaradi nedovoljene uporabe avtorskih del.
GEMA je postala prva evropska kolektivna organizacija, ki je vložila tožbo zoper ponudnika generativnih sistemov umetne inteligence (UI) zaradi nedovoljene uporabe avtorsko-pravno varovanih glasbenih del. Toženec je družba OpenAI s sedežem v ZDA, ki je operater samodejno generativnih »chatbot« modelov UI. GEMA zatrjuje, da je OpenAI reproduciral avtorsko-pravno varovana besedila pesmi nemških avtorjev, ne da bi pridobil potrebne licence ali avtorjem uporabljenih avtorskih del izplačal ustrezno nadomestilo. Cilj tožbe je dokazati, da družba OpenAI sistematično uporablja repertoar družbe GEMA za učenje svojih sistemov UI.
Ta primer bi lahko imel pomembne posledice za upravljanje avtorskih pravic v zvezi z modeli UI in za opredelitev vloge kolektivnih organizacij v tem postopku.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?«.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.