Dr. Maja Bogataj Jančič imenovana nosilka ukrepov ERA 2
Minister dr. Igor Papič je 26. 1. 2023 v skupino Evropskega raziskovalnega prostora za obravnavno ukrepa 2, ki obsega naloge s področja “Predlagati zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih, ki bo primeren za področje raziskav”, imenoval dr. Majo Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. (Inštitut za intelektualno lastnino) in Ano Fidler (Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani).
Cilji delovanja skupine so opredelitev ovir in izzivov pri dostopu do in ponovni uporabi rezultatov javno financiranih raziskav in inovacij ter publikacij in podatkov za znanstvene namene ter opredelitev morebitnih vplivov na raziskave z analizo ustreznih določb zakonodaje EU o avtorskih pravicah in podatkih, z njo povezanih regulativnih okvirov ter ustreznih institucionalnih in nacionalnih pobud ter predlaganje zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov za izboljšanje obstoječih okvirov EU o avtorskih pravicah in podatkih.
Predstavnici sta se dogovorili, da bosta srečanja izkoristili za aktivno opozarjanje na pomembne zadeve, ki se tičejo raziskovalcev in izobraževalcev in odprte znanosti na področju urejanja avtorskih pravic. Med 23. in 24. 2. 2023 bo v Bruslju potekala delavnica z naslovom “An EU copyright & data legislative framework fit for research: barriers, challenges and potential measures to address them”. Dr. Maja Bogataj Jančič se bo delavnice udeležila osebno v Bruslju in na kratko predstavila tudi zadnje spremembe avtorskopravne zakonodaje v Sloveniji, in sicer novo izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje in splošno izjemo za znanstveno raziskovanje, kot problematiko, ki je reforma ni rešila.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Danes, 26. 9. 2024, je v okviru projekta SPOZNAJ potekalo specialistično usposabljanje za podatkovne skrbnike v organizaciji Centralne tehniške knjižnice (CTK) Univerze v Ljubljani, na katerem je predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič na temo odprte znanosti in avtorskih pravic.
Konec tega tedna, med 26. 9. in 27. 9. 2024, se bo dr. Maja Bogataj Jančič udeležila mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence).