Pomemben teden za odprto znanost v Sloveniji
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Gre za uvajanje raziskovalnih politik Evropskega raziskovalnega prostora v slovenski raziskovalni prostor, kar je skladno z Zakonom o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti in Resolucijo o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030.
Gre za zelo pomembno uskladitev Slovenije, ki ji bo bistveno povečala mednarodno konkurenčnost na področju javno financirane znanstvenoraziskovalne dejavnosti.
V skladu z zakonom mora znanstvenoraziskovalna dejavnost temeljiti na načelih odprte znanosti, kar vključuje zlasti:
- odprt dostop do znanstvenih rezultatov (znanstvenih publikacij, raziskovalnih podatkov ipd.) po načelu: “odprto, kolikor je mogoče, zaprto, kolikor je nujno”;
- uporabo odgovornih metrik za vrednotenje znanstvenoraziskovalne dejavnosti ter
- vključevanje skupnosti in občanske znanosti.
V podporo implementaciji zakona in Uredbe je bil včeraj, 31. 5. 2023 sprejet tudi Akcijski načrt za odprto znanost.
»Zavračam vse morebitne obrambe. Nobena ne vzdrži vode,« je razsodil sodnik v t. i. skrajšani sodbi (angl. summary judgment), zoper katero (zaenkrat) še ni možna pritožba, dokler ne bo odločeno o vseh zahtevkih. Razvijalci generativne umetne inteligence (AI), ki svoje modele trenirajo na tujih vsebinah, se v Združenih državah Amerike (ZDA) sklicujejo na doktrino »poštene uporabe« (angl. fair use) in trdijo, da s tem ne kršijo avtorskih pravic. Vendar startup družbi Ross Intelligence ni uspelo prepričati sodišča v Delawaru, da uporaba vsebin iz pravno-raziskovalne platforme Westlaw – ki je del konglomerata Thomson Reuters – pomeni pošteno uporabo in ne krši avtorskih pravic.
V članku Jurija Kristana za časopis Delo, ki je izšel 24. februarja 2025 v rubriki Infoteh, je dr. Maja Bogataj Jančič poudarila pomen nove evropske zakonodajne usmeritve. Kot je izpostavila, Evropska komisija »prvič v zgodovini napoveduje, da bo sprejela zakonodajo, European Research Area Act (t. i. ERA Act), ki bo nekatere probleme naslavljala z vidika raziskovalcev, tako da raziskovanje ne bo le opazovalec«.
Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ) je na 7. seji Skupščine, ki je potekala 31. januarja 2025 v hibridni obliki na Univerzi v Ljubljani in prek Zooma, ustanovila novo Strokovno telo za pravna vprašanja v zvezi z avtorskimi pravicami in ravnanjem s podatki. Za vodjo tega Strokovnega telesa je bila imenovana dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI), ki s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami pomembno prispeva k razumevanju in razvoju pravnih okvirjev odprte znanosti v Sloveniji.
Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ) je na 7. seji Skupščine, ki je potekala 31. januarja 2025 v hibridni obliki na Univerzi v Ljubljani in prek Zooma, imenovala nov Strokovni svet SSOZ. Kot članica novega Strokovnega sveta SSOZ je bila imenovana tudi dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI), ki s svojim bogatim strokovnim znanjem in izkušnjami pomembno prispeva k razvoju odprte znanosti v Sloveniji.