“An EU copyright & data legislative framework fit for research: barriers, challenges and potential measures to address them”
V sklopu Evropskega raziskovalnega prostora (ERA) je bila 23. in 24. februarja v Bruslju organizirana delavnica na temo ukrepa 2, ki obsega naloge s področja “Predlagati zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih, ki bo primeren za področje raziskav”. Dr. Maja Bogataj Jančič se je delavnice udeležila kot slovenska predstavnica za ukrepe 2 v skupini ERA. Na delavnici je predstavila slovensko ureditev na področju podatkovnega in besedilnega rudarjenja, ki je med najnaprednešimi v Evropi in opozorila na številne avtorskopravne ovire v slovenski zakonodaji.
Delavnica je bila osredotočena na uresničitev prednostnih ukrepov v okviru nove politične agende evropskega raziskovalnega prostora za obdobje 2022-2024 in dela sklepov Sveta iz junija 2022 o izvajanju odprte znanosti.
Cilj prednostnega ukrepa je:
– opredeliti ovire in izzive za dostop do javno financiranih rezultatov raziskav in inovacij ter publikacij in podatkov ter njihovo ponovno uporabo v znanstvene namene ter opredeliti morebitne vplive na raziskave, in sicer z analizo ustreznih določb v okviru zakonodaje EU o avtorskih pravicah in podatkih ter povezanih regulativnih okvirov, pa tudi ustreznih institucionalnih in nacionalnih pobud; in
– predlagati zakonodajne in nezakonodajne ukrepe za izboljšanje sedanjih zakonodajnih in regulativnih okvirov EU na področju avtorskih pravic in podatkov.
ODIPI tematiko podatkovnega in besedilnega rudarjenja podrobneje obravnava v okviru raziskovalne mreže Knowledge Rights 21.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?