Češko sodišče: AI orodje ne more biti avtor avtorskega dela
Češko sodišče je v novi sodbi odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico.
Sodišče v Pragi je izdalo pomembno sodbo za področje umetne inteligence in avtorskega prava, saj je odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico, saj njihov avtor ni fizična oseba. Prav tako je poudarilo, da osebe, ki so objavile slike narejene z uporabo AI orodja, ne morejo tretjim preprečiti kopiranja in izkoriščanja teh slik s sklicevanjem na avtorsko pravo. Odločitev kaže na to, da se v pravni sferi EU osebe, ki bodo slike izdelale s pomočjo AI orodja, ne bodo mogle opreti na avtorsko-pravno varstvo za preprečitev njihove uporabe s strani tretjih. Več o odločitvi.
Drugačno odločitev na temo avtorsko-pravnega varstva generiranih rezultatov AI je npr. leta 2020 sprejelo kitajsko sodišče v primeru Shenzhen Tencent v. Yinxun (več o sodbi), v katerem je odločilo, da je delo, ustvarjeno s pomočjo AI sistema, literarno delo, ki uživa avtorsko-pravno varstvo. Problematika je podrobneje predstavljena v članku Ali je lahko umetna inteligenca avtor avtorskega dela?, avtorice dr. Maje Bogataj Jančič LL.M., LL.M.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?