Češko sodišče: AI orodje ne more biti avtor avtorskega dela
Češko sodišče je v novi sodbi odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico.
Sodišče v Pragi je izdalo pomembno sodbo za področje umetne inteligence in avtorskega prava, saj je odločilo, da slike narejene z uporabo AI orodij ne morejo biti varovane z avtorsko pravico, saj njihov avtor ni fizična oseba. Prav tako je poudarilo, da osebe, ki so objavile slike narejene z uporabo AI orodja, ne morejo tretjim preprečiti kopiranja in izkoriščanja teh slik s sklicevanjem na avtorsko pravo. Odločitev kaže na to, da se v pravni sferi EU osebe, ki bodo slike izdelale s pomočjo AI orodja, ne bodo mogle opreti na avtorsko-pravno varstvo za preprečitev njihove uporabe s strani tretjih. Več o odločitvi.
Drugačno odločitev na temo avtorsko-pravnega varstva generiranih rezultatov AI je npr. leta 2020 sprejelo kitajsko sodišče v primeru Shenzhen Tencent v. Yinxun (več o sodbi), v katerem je odločilo, da je delo, ustvarjeno s pomočjo AI sistema, literarno delo, ki uživa avtorsko-pravno varstvo. Problematika je podrobneje predstavljena v članku Ali je lahko umetna inteligenca avtor avtorskega dela?, avtorice dr. Maje Bogataj Jančič LL.M., LL.M.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?«.
ODIPI organizira ERA KR21 konferenco: Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. 12. 2024 v hotelu Four Points by Sheraton (Mons) v Ljubljani in tudi preko spleta.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.