COMMUNIA: Priporočila o politiki dostopa do javno financiranih raziskav
11. aprila 2024 je COMMUNIA izdala priporočila #17 o politiki dostopa do javno financiranih raziskav, s katerim je predlagala spremembo avtorskega prava Evropske Unije, ki bi pripomogla k večjemu dostopu do javno financiranih raziskav.
COMMUNIA je kot zagovornica politik, ki širijo javno domeno in povečujejo dostop do ter ponovno uporabo znanja, v svojih priporočilih #17 opozorila na težavo dostopa do javno financiranih raziskav. Čeprav so Evropski davkoplačevalci tisti, ki financirajo raziskave, so pogosto omejeni pri dostopu do ugotovitev le-teh. V veliko primerih morajo za seznanitev z rezultati raziskav ponovno plačati založnikom, saj so ti od raziskovalcev pridobili pravice gospodarskega izkoriščanja raziskav. Trenutni sistem je v nasprotju s temeljnim namenom raziskav, ki stremi k povečanju njihovih učinkov s široko dostopnostjo v čim krajšem času.
Za uresničitev želenih učinkov raziskav, je COMMUNIA v svojem dokumentu predlagala tristopenjski pristop za odprtje dostopa javnosti do javno financiranih raziskav takoj po njihovi objavi, na način, da bi obveznost sekundarne objave soobstajala s pravico do sekundarne objave. COMMUNIA meni, da bi z obligacijo raziskovalcev do ponovne objave zavarovali javni interes, saj bi s tem odprt dostop postal obvezen. Več o dokumentu.
V slovenskem pravnem redu je bil s sprejemom Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (2021) in Uredbe o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti (2023) že vzpostavljen sistem pridržanja avtorskih pravic na rezultatih javno financiranih raziskav, vendar bi nadgraditev trenutne pravne ureditve s sistemom pravice sekundarne objave, povečala učinkovitost razširjanja javno financiranega znanja.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?