Globalna konferenca o umetni inteligenci in človekovih pravicah
Na Pravni fakulteti UL bo pod vodstvom prof. dr. Vasilke Sancin in pokroviteljstvom Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) med 13. 6. in 14. 6. 2024 organizirana dvodnevna Globalna konferenca o umetni inteligenci in človekovih pravicah.
Konferenca bo razdeljena na 16 panelov, ki bodo pokrivali različna področja:
- Razvoj umetne inteligence in človekovih pravic v Svetu Evrope in Evropski uniji;
- Umetna inteligenca, pravica do zdravja in zdravstvenega varstva;
- Umetna inteligenca in upravljanje;
- Umetna inteligenca in izobraževanje;
- Umetna inteligenca in zasebnost;
- Umetna inteligenca in pravice žensk in otrok;
- Umetna inteligenca, pošteno sojenje, pravica do učinkovitega pravnega sredstva in dostop do pravnega varstva;
- Umetna inteligenca, človekove pravice in okolje;
- Umetna inteligenca, vojskovanje in spoštovanje človekovih pravic v razmerah oboroženih spopadov;
- Umetna inteligenca in diskriminacija;
- Umetna inteligenca in človekove pravice v metaverzumu;
- Umetna inteligenca in migracije;
- Umetna inteligenca in kazenski pregon;
- Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?;
- Umetna inteligenca, vesolje in človekove pravice; ter
- Nacionalni in regionalni pristopi k umetni inteligenci.
Registracija je možna tukaj. Celoten program je na voljo tukaj.
Dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI) bo sodelovala v sklopu 14. panela, v petek, 14. 6. 2024, ob 14. uri v rdeči in predstavila temo “Can Copyright Bring Generative AI to its Knees?” (Ali lahko avtorske pravice spravijo generativno umetno inteligenco na kolena?).
Vabljeni.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?