GPAI Innovation Workshops 2024
22. in 23. maja 2024 so v Parizu potekale že druge GPAI Innovation Workshops, na katerih je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič kot strokovnjakinja s področja upravljanja podatkov, ki je v letih 2020-2023 tudi sopredsedovala delovni skupini za upravljanje podatkov pri The Global Partnership on Artificial Intelligence (GPAI).
Francoski inštitut National Institute for Research in Digital Science and Technology (Inria) je organiziral delavnice, ki so potekale okrog treh tem: varnost umetne inteligence, demokratizacija virov umetne inteligence ter okolje in trajnostno kmetijstvo. Širok nabor udeležencev je bil sestavljen iz GPAI strokovnjakov iz 24 držav, predstavnikov članic iz 15 držav, drugih povabljenih strokovnjakov in gostov ter zelo angažirane organizacijske ekipe.
Intenzivno delo je pripeljalo do obetavnih zaključkov, kot so: izdelava skupnega okvirja za napredne sisteme umetne inteligence (AI); open-source komplet orodij; povečanje kulturne zastopanosti pri Large Language Models (LLMs); izboljšanje delovnih pogojev delavcev, ki se ukvarjajo s podatki; ustvarjanje pogojev za vlade za širjenje znanja o umetni inteligenci; doseganje pravičnosti umetne inteligence pri izmenjavi podatkov; ustvarjanje in deljenje izobraževalnih gradiv AI za sindikate in delavce; vključevanje in opolnomočenje ljudi za izdelavo in uporabo umetne inteligence; olajšanje trajnostnega kmetijstva in opolnomočenje kmetov z umetno inteligenco za trajnostne sisteme kmetijstva in prehrane.
Na povezavi si lahko ogledate kratek video dogodka.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?