“Umetna inteligenca ne sme biti zgolj posel. Delovati mora v skupno dobro”
“Verjamem, da ta tehnologija prinaša ogromne potencialne koristi. Reši lahko velike probleme, ki pestijo človeštvi. Vendar moramo to najmočnejšo tehnologijo upravljati bolje; treba je izkoristitu potenciale v korist skupnega dobrega in hkrati zmanjševati nevarnosti. Ključno vprašanje je, ali obstoječi mehanizmi in institucije omogočajo, da bi šel razvoj v smer splošnih koristi za vse.” To je eden izmed glavnih poudarkov.
Vabimo vas, da si celoten intervju preberete na povezavi.
FOTO Jure Eržen
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?