Nagrada AI Gamechangers
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Kot predsedujoča država GPAI bo Indija gostila letni vrh GPAI med 12. In 14. decembrom 2023. Na vrhu bodo sodelovali strokovnjaki za umetno inteligenco, predstavniki mednarodnih organizacij in drugi deležniki iz več kot 28 držav članic GPAI in Evropske unije. Vrha se bo udeležila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, so-predsedujoča delovni skupini za upravljanje s podatkov.
V okviru letnega vrha GPAI bo indijsko ministrstvo za elektroniko in informacijsko tehnologijo organiziralo nagrado AI Gamechangers. Nagrada ponuja globalno platformo za prepoznavanje odgovornih rešitev na področju umetne inteligence, ki spodbujajo inovacije in uresničujejo poslanstvo GPAI.
Uvrščeni udeleženci bodo imeli priložnost predstaviti svoje rešitve žiriji svetovnih strokovnjakov za AI in širšemu globalnemu ekosistemu AI na letnem vrhu GPAI v decembru 2023.
Za podrobnosti o sodelovanju in oddaji prispevkov obiščite: https://innovateindia.mygov.in/ai-gamechangers-award-2023/#list-item-3.
Okrožno sodišče v Hamburgu je v zadevi Kneschke proti LAION e.V. odločilo, da LAION ni kršil avtorskih pravic fotografa Kneschkeja, saj je bila uporaba njegove fotografije zajeta v izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje (angl. Text and Data Mining, TDM) za znanstvene namene.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Danes, 26. 9. 2024, je v okviru projekta SPOZNAJ potekalo specialistično usposabljanje za podatkovne skrbnike v organizaciji Centralne tehniške knjižnice (CTK) Univerze v Ljubljani, na katerem je predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič na temo odprte znanosti in avtorskih pravic.