Nujna je globalna izjema za besedilno in podatkovno rudarjenje
Septembra se je spremenil slovenski ZASP. Postopek sprejemanja je bil zelo problematičen in številne rešitve bodo škodovale raziskovalcem in izobraževalcem in so v nasprotju z nacionalno strategijo Odprte znanosti. O tem podrobneje pišeta Maja Bogataj Jančič in Sandra Koren v Sobotni prilogi Dela.
Kar pa je dobro, je, da se je zaradi vztrajnosti raziskovalcev, za katere se je v vladi zavzela ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, sprejela napredna izjema za področje besedilnega in podatkovnega rudarjenja.
Podobno ureditev potrebujemo v mednarodnem merilu. Za to se zavzema mednarodna skupina strokovnjakov akademikov, med njimi Sean Fiiil-Flynn, João Quintais in Carys Craig, ki so v Science Magazine objavili razpravo o potrebnu pravni reformi za besedilne in podatkovne analitike (text and data mining) v raziskovalne namene, ki bi spodbujala razvoj te metode po celem svetu.
Možnost izvajanja podatkovne analitike na večji količini vsebin z uporabo avtomatiziranih orodij je bistvenega pomena za pravico do raziskovanja (right to research). Vendar pa lahko temu na poti stojijo ovire avtorskega prava. V članku avtorji podajo pregled ureditve tega področja po svetu in pozivajo k sprejemu izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje po vsem svetu. Pregled še ne upošteva slovenske progresivne ureditve.
Avtorji v razpravi predstavijo številne predloge za reformo avtorskega prava, vključno z mednarodno konvencijo Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bi uvedla avtorskopravne izjeme, da se omogočijo raziskave TDM na svetovni ravni.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Danes, 26. 9. 2024, je v okviru projekta SPOZNAJ potekalo specialistično usposabljanje za podatkovne skrbnike v organizaciji Centralne tehniške knjižnice (CTK) Univerze v Ljubljani, na katerem je predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič na temo odprte znanosti in avtorskih pravic.
Konec tega tedna, med 26. 9. in 27. 9. 2024, se bo dr. Maja Bogataj Jančič udeležila mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence).