Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru mreže Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
‘Opening Knowledge: Retaining Rights and Licensing in Europe 2023’: https://lnkd.in/eVg9HTK7
Poročilo, pripravljeno s podporo mreže Knowledge Rights 21, razkriva napredek institucionalnih politik ohranjanja pravic v Evropi, ponuja vpogled v politike ohranjanja pravic odprtega dostopa in ponuja možnosti za reševanje različnih situacij.
Poročilo je izrednega pomena zaradi raznolikosti deležnikov, ki imajo pomembno vlogo pri omogočanju dostopa do raziskovalnih publikacij in njihove ponovne uporabe, ter vrednosti dialoga pri premagovanju strahov, nesporazumov in nesoglasij.
Kakšna so nekatera ključna priporočila?
Za oblikovalce institucionalnih politik: okrepite obstoječe politike, ki podpirajo ohranitev pravic.
Za financerje in zakonodajalce: oblikujte politike, ki upoštevajo različne kontekste, vendar se držijo skupnih okvirov, ki podpirajo institucije in njihove avtorje pri zagovarjanju sprememb v zvezi z ohranitvijo pravic avtorjev, prenosom avtorskih pravic in odprtim licenciranjem.
Za založnike: podpirajte avtorje in ustanove pri ohranjanju pravic na njihovih stvaritvah za namene spodbujanja takojšnjega odprtega dostopa in ponovne uporabe, jasno odgovarjajte na poizvedbe o ohranitvi pravic, ne določajte embarga in uporabljajte odprte licence Creative Commons.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?