Svet EU potrdil EU AI Act
Svet Evropske Unije je potrdil EU Akt o umetni inteligenci (EU AI Act), ki temelji na pristopu tveganja, kar pomeni, da večje ko je tveganje povzročitve škode družbi z umetno inteligenco, strožja so pravila.
Svet Evropske Unije je v torek, 21. 5. 2024, potrdil EU Akt o umetni inteligenci. Gre za prvi takšen primer zakonodaje, ki lahko postavi globalni standard za regulacijo umetne inteligence, saj temelji na pristopu tveganja, kar pomeni, da večje ko je tveganje povzročitve škode družbi z umetno inteligenco, strožja so pravila.
Tako novi akt razvršča različne vrste umetne inteligence glede na tveganje. Pri tem bodo sistemi umetne inteligence, ki delujejo na osnovi kognitivne vedenjske manipulacije in/ali na podlagi profiliranja in sistemov, ki uporabljajo biometrične podatke za kategorizacijo ljudi glede na osebne okoliščine (npr. rasa, vera, spolna usmerjenost itd.), v EU prepovedani, ker se njihovo tveganje šteje za nesprejemljivo.
Za zagotovitev ustreznega izvrševanja akta bo ustanovljenih več organov upravljanja kot tudi globe za kršitve.
Namen Akta o umetni inteligenci je tudi spodbuditi razvoj, naložbe in inovacije ter uporabo varnih in zaupanja vrednih sistemov umetne inteligence na celotnem trgu EU tako s strani zasebnih kot javnih sektorjev, tako da se spoštuje temeljne pravice državljanov EU.
Posnetki in predstavitve vseh govorcev na ERA KR21 konferenci Slovenija so zdaj dostopni na podstrani »Posnetki in PPT-ji predstavitev govorcev«.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI vas vljudno vabi na razpravo, ki jo organizira Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, z naslovom »Demokracija v primežu dezinformacij: Kaj lahko stori EU?«. Dogodek bo potekal v petek, 13. decembra 2024, od 11.00 do 12.30 v Hiši EU ter tudi prek spleta.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI je 2. 12. 2024 organiziral ERA KR21 konferenco Slovenija ob podpori Ministrstva Republike Slovenije za visoko šolstvo, znanost in inovacije in programa Knowledge Rights 21 (KR21). Konferenca je bila namenjena predstavitvi najbolj aktualnih vprašanj na področju urejanja avtorskih pravic na področju znanosti in odprte znanosti v Evropski uniji (EU) in še posebej razpravi o avtorsko-pravnih ovirah in spodbudah za odprto znanost. Dogodek je predstavljal prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ukrepa št. 2 Policy Agende Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega cilj je vzpostaviti spodbuden zakonodajni okvir EU za avtorsko pravo in upravljanje podatkov.
V sredo, 4. decembra 2024, je v Palači Srbije v Beogradu potekal drugi dan vrha Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI) 2024 (angl. Global Partnership on Artificial Intelligence Summit 2024). Dr. Maja Bogataj Jančič je sodelovala kot govornica na panelu z naslovom »AI Regulation – what we learned so far?« (Slo. »Regulacija umetne inteligence – kaj smo se do zdaj naučili?«).