Webinar KR21: So odprte izjeme prihodnost evropskega avtorskega prava?
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.
Sisteme civilnega prava, ki prevladujejo v Evropi, običajno povezujemo z ozko opredeljenimi avtorskopravnimi izjemami, ki uporabnikom dovoljujejo le izvedbo z zakonom vnaprej določenih dejanj. Dejansko pa je bilo tradicionalno za sisteme civilnega prava značilno, da so v zakone kodificirali široke in odprte izjeme, kar pusti sodiščem veliko manevrskega prostora pri njihovi razlagi. Šele v 20. stoletju, ko se je avtorsko pravo pogosto posodabljalo in si je Evropska unija prizadevala vnesti nekaj enotnosti v različne pravne tradicije, se je velik del te odprtosti in prožnosti izgubil. Ironično je, da se zdaj včasih celo reče, da so odprte norme tuje tradicijam civilnega prava.
Webinar bo moderiral Felix Reda, govorci pa so prof. Emily Hudson, prof. Chung-Lun Shen in Benjamin White.
Za udeležbo se je potrebno registrirati, kar lahko storite tukaj.
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?