Webinar: Znanstvene inovacije in rast
Mreža Knowledge rights 21 (KR21) bo 24. junija 2024 organizirala spletni seminar, ki se bo osredotočil na vprašanje, kako lahko Evropska unija (EU) podpre raziskave in znanstvene inovacije v novem mandatu. Vabljeni k udeležbi.
Dogodek bo vključeval tudi predstavitev KR21 akcijskega načrta za EU (KR21 EU Action Plan), ki opisuje 12 načinov, kako lahko EU izboljša svojo podporo raziskavam in posledično gospodarstvu. Udeleženci bodo pridobili vpogled, kako podpreti znanost in raziskave v EU po evropskih volitvah, ter razvili ideje za ocenjevanje in razpravljanje o raziskovalno prijaznih zakonodajah.
Program
- Osrednji govornik: Michael Arentoft – vodja enote za odprte znanstvene in raziskovalne infrastrukture, DG RTD, Evropska komisija
- Panel 1: A better deal for the information economy 2024-2029 – The View from Think Tanks & KR21
- Gerard Oosterwijk – politični analitik digitalne politike, Fundacija za evropske progresivne študije
- Maria Alesina – uradnica za politike in raziskave, Evropski liberalni forum
- Benjamin White – soustanovitelj, KR21
- Panel 2: The institutional perspective on how to better support the information and technology regulatory environment to support scientific advancements and growth
- Vinciane Gaillard – namestnica direktorja za raziskave in inovacije (R&I), European University Association (EUA)
- Lidia Borrell-Damián – generalna sekretarka, Science Europe
- Drugi govorci
- Predstavitev KR21 EU Action Plan: Knowledge for a Stronger Europe
Udeleženci se lahko registrirajo tukaj in si zagotovijo mesto pri pomembni razpravi o pospeševanju znanstvene rasti in inovacij v Evropi. Vabljeni!
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Danes, 26. 9. 2024, je v okviru projekta SPOZNAJ potekalo specialistično usposabljanje za podatkovne skrbnike v organizaciji Centralne tehniške knjižnice (CTK) Univerze v Ljubljani, na katerem je predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič na temo odprte znanosti in avtorskih pravic.
Konec tega tedna, med 26. 9. in 27. 9. 2024, se bo dr. Maja Bogataj Jančič udeležila mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence).