Webinar: Znanstvene inovacije in rast
Mreža Knowledge rights 21 (KR21) bo 24. junija 2024 organizirala spletni seminar, ki se bo osredotočil na vprašanje, kako lahko Evropska unija (EU) podpre raziskave in znanstvene inovacije v novem mandatu. Vabljeni k udeležbi.
Dogodek bo vključeval tudi predstavitev KR21 akcijskega načrta za EU (KR21 EU Action Plan), ki opisuje 12 načinov, kako lahko EU izboljša svojo podporo raziskavam in posledično gospodarstvu. Udeleženci bodo pridobili vpogled, kako podpreti znanost in raziskave v EU po evropskih volitvah, ter razvili ideje za ocenjevanje in razpravljanje o raziskovalno prijaznih zakonodajah.
Program
- Osrednji govornik: Michael Arentoft – vodja enote za odprte znanstvene in raziskovalne infrastrukture, DG RTD, Evropska komisija
- Panel 1: A better deal for the information economy 2024-2029 – The View from Think Tanks & KR21
- Gerard Oosterwijk – politični analitik digitalne politike, Fundacija za evropske progresivne študije
- Maria Alesina – uradnica za politike in raziskave, Evropski liberalni forum
- Benjamin White – soustanovitelj, KR21
- Panel 2: The institutional perspective on how to better support the information and technology regulatory environment to support scientific advancements and growth
- Vinciane Gaillard – namestnica direktorja za raziskave in inovacije (R&I), European University Association (EUA)
- Lidia Borrell-Damián – generalna sekretarka, Science Europe
- Drugi govorci
- Predstavitev KR21 EU Action Plan: Knowledge for a Stronger Europe
Udeleženci se lahko registrirajo tukaj in si zagotovijo mesto pri pomembni razpravi o pospeševanju znanstvene rasti in inovacij v Evropi. Vabljeni!
Knowledge Rights 21 (KR21) in Communia sta junija 2024 izdala publikacijo z naslovom Avtorska pravica kot pravica do dostopa: konkretizacija pozitivnih obveznosti imetnikov pravic za zagotavljanje uveljavljanja uporabniških pravic (Copyright as an Access Right: Concretizing Positive Obligations for Rightholders to Ensure the Exercise of User Rights), katere avtorja sta profesorja Christophe Geiger in Bernd Justin Jütte.
V četrtek, 4. 7. 2024, se je na TV SLO 1 odvila nova oddaja Pogovori o prihodnosti s podnaslovom Alternativne prihodnosti, v kateri so trije sogovorniki razmišljali o zagatah in priložnostih vse bolj digitalizirane družbe. Poleg dr. Maje Bogataj Jančič z ODIPI sta bila to še antropolog dr. Dan Podjed z ZRC SAZU in računalniški inženir dr. Blaž Zupan s Fakultete za računalništvo in informatiko UL.
Prvi teden julija 2024 se je v Amsterdamu odvila Poletna šola o mednarodnem avtorskem pravu in politiki, katero se je udeležila tudi mlada raziskovalka Laura Pipan z ODIPI-ja.
V petek, 14. 6. 2024, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekal drugi dan Globalne konference o umetni inteligenci in človekovih pravicah (Global Conference on AI and Human Rights). Dr. Maja Bogataj Jančič je predavala v sklopu 14. panela z naslovom Umetna inteligenca in intelektualna lastnina: revolucija ali rop?