KR21 o novi študiji
Mreža Knowledge Rights 21 (KR21) pozdravlja objavo nove študije Evropske komisije z naslovom “Izboljšanje dostopa do in ponovne uporabe raziskovalnih rezultatov, publikacij in podatkov v znanstvene namene”.
Mreža Knowledge Rights 21 (KR21) pozdravlja objavo nove študije Evropske komisije, ki identificira avtorskopravne in druge ovire, s katerimi se sooča evropski raziskovalni sektor. Študija z naslovom “Izboljšanje dostopa do in ponovne uporabe raziskovalnih rezultatov, publikacij in podatkov v znanstvene namene” prepoznava številne ovire evropskih raziskovalcev ter ponuja pomembna regulativna priporočila.
Študija sledi poročilu Enrica Lette, ki poziva k uvedbi pete svobode – svobode prostega prenosa znanja, saj Evropska unija (EU) kljub velikim vlaganjem v raziskave, omejuje svoj raziskovalni potencial zaradi slabih avtorskopravnih ureditev. Pri tem KR21 v svojem blogu navaja, da evropsko gospodarstvo znanja poskuša voziti z zategnjeno ročno zavoro.
Študija ugotavlja, da avtorsko pravo že predolgo ovira znanstvene raziskave in inovacije, kar je v nasprotju z javnim interesom, zato se je izpostavila potreba po uvedbi zakonodaje, ki obvezuje, da so javno financirane raziskave takoj dostopne javnosti, in zahteva po uvedbi fleksibilne izjeme za odprte raziskave v evropsko zakonodajo, ki bi podpirala vrednotenje znanja in ne razlikovala med pridobitnimi in nepridobitnimi poročili.
KR21 se nadeja, da bo EU v bližnji prihodnosti oziroma v prihodnjem mandatu prepoznala obravnavane ovire, ki jih predstavlja trenutna avtorskopravna zakonodaja, in jih odpravila ter omogočila enakopravno tekmovanje z drugimi naprednimi gospodarstvi.
“Ali lahko avtorske pravice spravijo umetno inteligenco na kolena?” Katere druge okoliščine lahko povzročijo, da se “izdelava” generativne umetne inteligence v (bližnji) prihodnosti dramatično spremeni. Ta kratek prispevek predstavlja možne izzive, ki jih avtorske pravice predstavljajo za “treniranje” strojev za velike količine podatkov. Različne jurisdikcije obravnavajo ta vprašanja različno. V ZDA se zakonitost teh dejavnosti preizkuša v številnih sodnih primerih. Ali gentlmenski dogovori in pragmatične simbioze, ki so nam poznane “iz poslovnega modela iskalnikov” zagotavljajo zadostno podlago in/ali spodbudo tudi za poslovni model “izdelave” generativnega poslovnega modela umetne inteligence?
V petek, 27. 9. 2024, se je odvil zadnji dan mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence). V sklopu 4. panela z naslovom Umetna inteligenca+raziskave je sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Danes, 26. 9. 2024, je v okviru projekta SPOZNAJ potekalo specialistično usposabljanje za podatkovne skrbnike v organizaciji Centralne tehniške knjižnice (CTK) Univerze v Ljubljani, na katerem je predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič na temo odprte znanosti in avtorskih pravic.
Konec tega tedna, med 26. 9. in 27. 9. 2024, se bo dr. Maja Bogataj Jančič udeležila mednarodne konference “Converging Realms: Law, Technology, and Society in the Age of Ethical and Multi-Agent AI” (Konvergentna kraljestva: pravo, tehnologija in družba v dobi etične in večagentne umetne inteligence).