Objavljen je posnetek spletnega dogodka MGTŠ in URSIL
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in Urad za intelektualno lastnino sta v okviru razprave o nadaljnjem razvoju avtorskopravne zakonodaje 17. aprila 2023 izvedla spletni dogodek, z naslovom: “Izjeme in omejitve na področju šolstva, raziskav in znanosti ter odprta znanost in avtorska pravica”.
Na spletnem dogodku je predstavnik Evropske komisije predstavil ureditev izjem in omejitev avtorske in sorodnih pravic na področju šolstva, raziskav in znanosti v evropskem pravnem redu. Predstavniki iz Francije, Nemčije in Slovaške pa so predstavili svojo nacionalno ureditev na tem področju. V drugem delu pa je bilo obravnavano področje odprte znanosti in avtorskih pravic, kjer je med drugim predstavnica Evropske komisije predstavila aktivnosti DG Research na tem področju.
Zanimive predstavitve so bile dopolnjene z vprašanji poslušalcev. Posebej opozarjamo na razpravo glede izjeme za podatkovno in besedilno rudarjenje in pojasnila EU Komisije v zvezi z zakonitim dostopom, saj so te teme še posebej pomembne za ODIPI v okviru mreže Knowledge Rights 21.
Do posnetka dogodka lahko dostopate prek spletne strani.
»Zavračam vse morebitne obrambe. Nobena ne vzdrži vode,« je razsodil sodnik v t. i. skrajšani sodbi (angl. summary judgment), zoper katero (zaenkrat) še ni možna pritožba, dokler ne bo odločeno o vseh zahtevkih. Razvijalci generativne umetne inteligence (AI), ki svoje modele trenirajo na tujih vsebinah, se v Združenih državah Amerike (ZDA) sklicujejo na doktrino »poštene uporabe« (angl. fair use) in trdijo, da s tem ne kršijo avtorskih pravic. Vendar startup družbi Ross Intelligence ni uspelo prepričati sodišča v Delawaru, da uporaba vsebin iz pravno-raziskovalne platforme Westlaw – ki je del konglomerata Thomson Reuters – pomeni pošteno uporabo in ne krši avtorskih pravic.
V članku Jurija Kristana za časopis Delo, ki je izšel 24. februarja 2025 v rubriki Infoteh, je dr. Maja Bogataj Jančič poudarila pomen nove evropske zakonodajne usmeritve. Kot je izpostavila, Evropska komisija »prvič v zgodovini napoveduje, da bo sprejela zakonodajo, European Research Area Act (t. i. ERA Act), ki bo nekatere probleme naslavljala z vidika raziskovalcev, tako da raziskovanje ne bo le opazovalec«.
Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ) je na 7. seji Skupščine, ki je potekala 31. januarja 2025 v hibridni obliki na Univerzi v Ljubljani in prek Zooma, ustanovila novo Strokovno telo za pravna vprašanja v zvezi z avtorskimi pravicami in ravnanjem s podatki. Za vodjo tega Strokovnega telesa je bila imenovana dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI), ki s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami pomembno prispeva k razumevanju in razvoju pravnih okvirjev odprte znanosti v Sloveniji.
Slovenska skupnost odprte znanosti (SSOZ) je na 7. seji Skupščine, ki je potekala 31. januarja 2025 v hibridni obliki na Univerzi v Ljubljani in prek Zooma, imenovala nov Strokovni svet SSOZ. Kot članica novega Strokovnega sveta SSOZ je bila imenovana tudi dr. Maja Bogataj Jančič (ODIPI), ki s svojim bogatim strokovnim znanjem in izkušnjami pomembno prispeva k razvoju odprte znanosti v Sloveniji.